Automatizálni a szegecselési folyamatokat vagy sem?
Az automatikus szegecselés útmutatója
Közzétéve 17.06.2024
Segítünk megtalálni a megfelelő szegecselési megoldást
Ezzel az útmutatóval szeretnénk segíteni Önnek egyrészt abban, hogy jobban megértse az automatizált szegecselés folyamatát, másrészt pedig abban, hogy kidolgozza az automatizált szegecselés előnyeit az Ön vállalata számára. Választ adunk arra a kérdésre, hogy érdemes-e automatizálnia a szegecselési folyamatokat a vállalatában, és milyen különböző típusú automatizált szegecselések állnak rendelkezésre.
- Az automatizálás egyre fontosabbá válik a termelésben
- Az automatizált szegecselés előnyei
- Automatizálnia kellene a vállalatomnak a szegecselési folyamatokat?
- A megfelelő megoldás kiválasztása: félautomata vs. teljesen automatikus szegecselés
- Következtetés
Az automatizálás egyre fontosabbá válik a termelésben
Nem meglepő, hogy egyre több, különböző méretű és formájú gyártóvállalat fektet be nagy összegeket a gyártási folyamatok automatizálásába.
Mivel az Ipar 4.0 kulcsfontosságú tényezőnek bizonyult a gyártási folyamatok hatékonyságának javításában, a gyártási folyamatokon belüli automatizálás kulcsfontosságú a hagyományosan kizárólag alkalmazottak által végzett munka csökkentése vagy helyettesítése szempontjából. Az automatizált szegecselés is követi ezt a trendet.
Mivel a szegecselés olyan ismétlődő folyamat, amely nagyfokú pontosságot igényel, a kézi szegecselésről az automatizált szegecselési folyamatra való áttérés olyan döntés, amelyet sok vállalat hoz, különösen az autóiparban, a repülőgépiparban és az ipari feldolgozóiparban.
Az automatikus szegecselés előnyei
Először is fontos megérteni az automatizált szegecselés előnyeit. Bármely gyártási környezetben az automatizálás nyilvánvaló előnyei a nagyobb hatékonyság, a nagyobb rugalmasság és a jobb munkahelyi biztonság. A szegecselés automatizálásakor azonban az előnyök listája még hosszabb.
A szegecselési folyamat automatizálása lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy:
1. a következetlenségek csökkentése
A vakszegecsek beállításának következetlenségei gyakori tényező, amely a tömegtermelésben kézi vagy kézi szegecselőszerszámok használata során fordul elő, mivel a vakszegecsek kézi beállításához minden egyes beállítási műveletnél nagyfokú pontosságra és ismételhetőségre van szükség.
A beállítási folyamatok következetlenségei a termékminőséggel kapcsolatos problémákhoz vezethetnek a gyártósor további szakaszában. Egy automatizált szegecselési megoldás, például egy olyan robot integrálása, amely ismételten pontos folyamatokat és meghatározott munkasorozatokat végez precízen, jelentősen csökkenti az esetleges selejt kockázatát.
2. a szegecselési ciklusidő javítása
A szegecselési ciklusidő azt az időt jelenti, amely alatt egy szegecset a kezdetektől a végéig be lehet szegecselni. Ez magában foglalja, hogy a kezelő(k) felveszi(k) a vakszegecset, elhelyezi(k) azt az alkalmazásban, és a vakszegecselő szerszámmal beilleszti(k) a szegecset. A GESIPA® megállapította, hogy egy akkumulátoros szegecselővel átlagosan 4,8 másodpercbe telik egyetlen szegecs beillesztése, ami csúcskihasználtság mellett percenként 12 szegecs beillesztését jelenti kezelőnként. Egy olyan automatizált szegecselő megoldással, mint a GESIPA® GAV8000, a szegecselési folyamat ideje több mint a felére csökken, és percenként akár 40 szegecs is beilleszthető.
3. az ismétlődő megterhelés okozta sérülés kockázatának kiküszöbölése.
Mivel a napi kézi szegecselés hosszú időn keresztül és nagyszámú beállítási folyamat során általában megerőltető mozgást jelent a csukló és az alkar számára, fennáll az ismétlődő megterheléses sérülés veszélye. A félautomata szegecselési megoldás használata már kiküszöböli a folyamatos szegecselés okozta izom- vagy ínsérülés kockázatát.
Automatizálnia kellene a vállalatomnak a szegecselési folyamatokat?
A szegecselési folyamat automatizálása megfelel az Ön vállalatának és az Ön alkalmazásainak? Fontos felmérni, hogy az Ön vállalata készen áll-e a szegecselési folyamatok automatizálására, vagy egyáltalán szükség van-e rá. Az alábbiakban néhány kérdés segít felmérni, hogy az Ön szegecselési alkalmazása alkalmas-e az automatizálásra:
1. Hány vakszegecset állít be?
Az Ön jelenlegi szegecselési folyamata csak egy vagy két szegecs beállításából áll egy alkalmazásban? Ha ez a helyzet, akkor az automatizált megoldás nem megfelelő az Ön számára. Mivel egy automatizált szegecselési megoldás általában drágább, mint egy kézi szegecselőszerszám, meg kell győződnie arról, hogy a beruházás megéri.
A GESIPA® németországi kutató- és fejlesztőcsapatának nemrégiben készült tanulmánya kimutatta, hogy egy automatizált vakszegecselő rendszer több mint 500 000 vakszegecs éves mennyisége esetén (a német piacot alapul véve) költséghatékony.
2. Mi az Ön jelenlegi szegecselési folyamata?
Ha a jelenlegi szegecselési folyamat az Ön vállalatánál megterhelő az alkalmazottak számára, vagy a folyamat nem szabványosított, akkor a szegecselési folyamat automatizálása a helyes döntés. Még ha a szegecselési folyamatnak csak egy részét automatizálja is, a személyzetet ezen a ponton meg lehet takarítani, és más területeken lehet alkalmazni.
3. Szükség van-e adatgyűjtésre a beállítandó szegecsekről?
Különösen a biztonság szempontjából kritikus alkatrészek gyártása során egyre fontosabbá válik a gyártók számára, hogy a gyártási folyamat során adatokat rögzítsenek és tároljanak.
Az adatokat a gyártók a biztonság és a hatékonyság biztosítására használják fel, sőt, a minőségellenőrzési előírások miatt a vállalatok akár a jogi felelősség elkerülését is elősegíthetik. A GESIPA® automata szegecselőrendszerek igény esetén felszerelhetők a beállítási folyamat felügyeletével, amely az alkalmazástól függően pontosan dokumentálja, hogy minden egyes vakszegecs helyesen lett-e beállítva.
A megfelelő megoldás kiválasztása: félautomata vs. teljesen automatikus szegecselés
Ha már eldöntötte, hogy az automatizálás a megfelelő megoldás az Ön vállalkozása és a szegecselési folyamat számára, fontos, hogy megértse a különböző típusú megoldásokat. Mint minden automatizált rendszer, az automatikus szegecselőrendszerek is két csoportra oszthatók: félautomata és teljesen automata.
Félautomata szegecselés
A félautomata szegecselőrendszerek hasznosak azon vállalatok számára, amelyeknek javítaniuk kell a szegecselés folyamatát, de helyszűke vagy különösen összetett alkalmazások miatt nem tudják teljesen kiküszöbölni a kezelői segítséget. Egy félautomata szegecselőrendszer, például a GESIPA® GAV8000 vagy GAV HF szabványos pisztollyal történő használatával a kezelő teljes mértékben irányíthatja a szegecselési folyamatot, de már nem kell kézzel behelyezni minden egyes vakszegecset a szerszámba és eltávolítani a kiégett tüskéket.
Teljesen automatikus szegecselés
A teljesen automatikus szegecselőrendszerek kezelői segítség nélkül indítják el és fejezik be a szegecselési folyamatot. Azok a vállalatok, amelyek a teljesen automatikus szegecselőrendszerek mellett döntenek, általában már rendelkeznek automatizált rendszerekkel az üzemükben, és hosszú távon alacsonyan akarják tartani a költségeket. A GESIPA® automatikus vakszegecselő automaták teljes választéka könnyen integrálható és összeszerelhető a robottechnológiával, csökkentve ezzel a munkaerő szükségletet.

Következtetés
Az automatizált szegecselés hatékony megoldást kínál azon vállalatok számára, amelyek optimalizálni szeretnék gyártási folyamataikat. Az Ipar 4.0 által vezérelt, a termelés automatizálása felé mutató tendencia a szegecselés ágazatában is megmutatkozik. Az előnyök a következetlenségek csökkentésében, a ciklusidő javításában és a munkavállalók sérülésveszélyének kiküszöbölésében rejlenek. Az automatizálásra vonatkozó döntést azonban alaposan meg kell fontolni. A vállalatoknak értékelniük kell jelenlegi szegecselési folyamataikat, és ellenőrizniük kell, hogy az automatizálásnak van-e gazdasági értelme. A félautomata és a teljesen automatikus megoldások közötti választás az egyéni követelményektől és a költségvetéstől függ. Az automatizálás végső soron a termelés hatékonyságának és minőségének növelését teszi lehetővé.
Készen áll az automatizálásra, vagy további információkra van szüksége?
Lépjen kapcsolatba egy GESIPA® szakértővel most!
KAPCSOLATFELVÉTEL